Autor:
Myriam Zilles, Unsplash

Külalisseminar: dr Nassos Typas „Emergent behaviours during drug treatment of microbial communities“

Reedel, 4. oktoobril kell 10.15 toimub Omicumi auditooriumis (Riia 23b/2 ruumis 105) dr Nassos Typase külalisseminar teemal „Emergent behaviours during drug treatment of microbial communities“. Dr Nassos Typas külastab instituuti Kertu Liis Kriguli doktoritöö oponendina.

Ravimid mõjutavad inimese soolestiku mikroobe ja soolestiku mikroobid omakorda mõjutavad ravimite biosaadavust. Samas pole teada, kuidas ravimite ja mikroobide vastasmõjud avalduvad keerukates mikroobikooslustes ja kas need vastasmõjud võiks muuta ka koosluste liigilist koosseisu.

Paljude erinevate ravimite profileerimisel nii sünteetilistes kooslustes kui ka individuaalselt iga liiki eraldi vaadates leidis dr Nassos Typase uurimisrühm, et enamikul juhtudel käituvad individuaalsed liigid samamoodi nii üksikuna kui ka kooslustes. Samas umbes veerandil juhtudest ilmnevad uued kooslusele omased tunnusjooned.

Loengus tutvustatakse neid mikroobikooslustes esinevaid vastasmõjusid ja nende toimemehhanisme ning nende seost ravimimõjude tugevusega. Lõpuks arutletakse viiside üle, kuidas vältida ravimite ebasoodsaid mõjusid olulistele liikidele mikroobikooslustes.

Image
Nassos Typas

Nassos Typas. Massimo Del Prete/EMBL

Dr Nassos Typas on hariduselt biokeemik, molekulaarne mikrobioloog ja süsteemibioloog. Ta on lõpetanud keemia/biokeemia eriala Thessaloniki Aristotelese Ülikoolis, doktorantuuri lõpetas ta Berliini Vabaülikoolis Regine Hengge juures. Järeldoktorantuuri tegi ta California Ülikoolis San Franciscos Carol Grossi all.

Alates 2011. aastast juhib ta oma rühma Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumis (EMBL) Heidelbergis, kus 2020. aastal sai temast vanemteadur. Tema laboris arendatakse kvantitatiivseid süsteemibioloogia meetodeid, mida kombineeritakse ka bioloogiliste mehhanismide uurimisega, et teada saada, kuidas bakterid interakteeruvad nii keskkonna ja peremeesorganismiga kui ka üksteisega.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Omicumi õppehoone labor 2024.

Uued rakenduslikud projektid lahendavad elu sõlmküsimusi

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas

Ülikooli aulas enne pidulikku kätte andmist on laual doktoridiplomid

Kertu Liis Krigul kaitseb doktoritööd „The gut microbiome at the interface of human health and disease“